IPM Group a InoBat sa chcú presadiť na európskom trhu autobatérií. Spolu s Flint Hills Resources preto investujú do technológie Wildcat Discovery Technologies

Bratislava, Slovensko/San Diego, Kalifornia – Skupina IPM v konzorciu s portfóliovou spoločnosťou InoBat a Flint Hills Resources, dcérskou spoločnosťou Koch Industries, investovala 20 miliónov USD do spoločnosti Wildcat Discovery Technologies. Táto investícia predstavuje dôležitý míľnik pre InoBat Auto, ktorý chce do vývoja a produkcie batérií v Slovenskej republike vložiť 100 miliónov s ambíciou postupne vybudovať továreň a rozšíriť ju na kapacitu 10 GWh. Spoločnosť je tak o krok bližšie k realizácii svojich plánov v regióne.

InoBat Auto spolu s renomovanou výskumnou a vývojovou platformou spoločnosti Wildcat plánuje poskytnúť vlastné patentované batérie európskym výrobcom automobilov. Tie pomôžu priblížiť EÚ k technologickej nezávislosti od zahraničných výrobcov batérií.  Managing Partner v skupine IPM a predseda predstavenstva InoBat Marián Boček upozorňuje, že ide o významný krok k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050.

„Uvedomujeme si potenciál spoločnosti Wildcat pre priemysel automobilových batérií, ako aj pozitívny vplyv na životné prostredie, ktorý spoločnosť prináša. Prenos jedinečných technológií do Európy a vytváranie komplexných hodnotových reťazcov, ktoré pomôžu vyriešiť niektoré z najnaliehavejších problémov s infraštruktúrou, sú našou hlavnou úlohou.“

V nadväznosti na strategickú aliančnú dohodu podpísanú v júli tohto roku investovala skupina IPM v konzorciu so spoločnosťou InoBat do spoločnosti Wildcat prostredníctvom novovytvoreného investičného nástroja – fondu IPM InoBat.

Cieľom InoBat Auto (spoločný podnik medzi spoločnosťami Wildcat a InoBat) je časom vybudovať jedinečnú kombináciu výskumného a vývojového centra s výrobnou linkou na výrobu batérií pre elektrické vozidlá s patentovanou technológiou spoločnosti Wildcat.

Ako vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti Wildcat Mark Gresser, práve s investormi Flint Hills, IPM a InoBat získavajú finančnú podporu úspešného podniku s úzkymi väzbami v energetickom a automobilovom priemysle.

„S ich podporou máme možnosť spolupracovať s novým európskym výrobcom batérií, ktorý môže rozšíriť náš strategický dosah do strednej a východnej Európy.“

Výstavba výrobnej linky by sa mala začať v druhom štvrťroku roku 2020 s cieľom spustiť plnú prevádzku do konca roku 2021. Kombinácia výskumu, vývoja a výroby umožní nepretržitý vývoj vlastných batérií v úzkej spolupráci s výrobcami elektromobilov v regióne.

„Vylepšená technológia batérií má potenciál viesť k prelomovým inováciam v celom hospodárstve, najmä v odvetví dopravy. Sme presvedčení, že spoločnosť Wildcat je v pozícii, aby bola na špici týchto inovácií,“ uviedol Jeff Ramsey, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Flint Hills Resources.

EÚ by podľa predpokladov mala byť druhým najväčším jednotným trhom batérií pre elektrické vozidlá. Odhaduje sa však, že EÚ zaostáva vo vývoji technológií batérií päť rokov a pokiaľ nepodnikne významné kroky na dobehnutie oneskorenia v nasledujúcich 2 rokoch, bude sa musieť v dohľadnej budúcnosti spoliehať na zahraničných výrobcov.

Región strednej a východnej Európy („CEE“) je domovom niektorých z najväčších výrobcov automobilov v prepočte na obyvateľa. Takýto trh ponúka spoločnosti InoBat Auto významné príležitosti na odber, čo je predpokladom na dosiahnutie pozície svetového lídra na trhu batérií pre elektrické vozidlá.